|
|
Az egykori Osztrák-Magyar Monarchia 1938-tól Németországhoz csatolt osztrák területei a birodalom növekedésével párhuzamosan szerveződnek meg.
A 83,8 ezer km2-es és 6.650,0 ezer lakosú Ausztria 1938. márc. 13-i "újraegyesítése" (197. térkép) és az ezt szentesítő április 10-i népszavazás után az ország hivatalosan május 1-től lesz Ostmark néven a Német Birodalom része.
Csehszlovákia megcsonkítása (198. térkép) során a csehországi Szudétavidéket hivatalosan 1938. nov. 20-án csatolják Németországhoz. Csehszlovákia végleges felosztása során 1939. márc. 16-án a birodalom autonóm területeként létrehozzák a Cseh-Morva Protektorátust. Hivatalosan ettől kezdve használják az addigi Német Birodalom helyett a Nagynémet Birodalom elnevezést.
A megszerzett osztrák és cseh területeket 1939. ápr. 15-én a birodalom tartományokra (gau) osztásának keretében átszervezik (197, 217. térkép). Ostmarkot, azaz Ausztriát nagyjából az Osztrák Császárság 1914-es állapotának megfelelően tartományokra osztják. Bécs mint a birodalom "második fővárosa" önálló tartományi rangú státuszt kap. Ugyanakkor a Szudétavidéket felosztják Poroszország, Bajorország, Felső- és Alsó-Ausztria között: Felső-Ausztriához kerül a Cseh-erdő keleti része, Alsó-Ausztriához pedig Német-Délmorvaország. Az így megnövelt egykori Ausztriát nevezik Alpesi és Keleti tartományoknak (Alpen- und Ostgaus).
A Balkán-hadjárat (210. térkép) során 1941. ápr. 14-én szerzi meg Németország és Olaszország Jugoszlávia nyugati szlovénlakta részét. A területet egy a Szávától délre húzódó vonallal megfelezik: Olaszország kapja a déli mintegy 11,0 ezer km2-nyi részt (elsősorban Dél-Krainát) 800 ezer lakossal, Németország az északi mintegy 11,3 ezer km2-nyi területet (Alsó- vagy Dél-Stájerország és Észak-Kraina), ugyancsak mintegy 800 ezer lakossal.
A Németországnak jutott területet nem szervezik önálló tartománnyá, hanem keleti részéből - az eredeti Alsó-Stájerország elnevezést felújítva - visszaállítják az Osztrák-Magyar Monarchia Stájerország tartományát, a nyugati részt pedig Dél-Karintia néven Karintia tartományhoz csatolják.
Olaszország beleegyezésével Németország az új olasz Ljubljana tartományból (elsősorban Gottschee/Kocevje vidékéről) "hazatelepít" mintegy 15 ezer németet (az Alsó-Stájerországba telepített kocevjei németek nagyrésze 1944-ben a partizánharcok áldozatául esik). A függetlenné váló Horvátországgal kötött 1942. okt. 6-i egyezmény értelmében 19 ezer bosznia-hercegovinai németet telepítenek át a birodalom területére.
Az ostmarki területek nagysága és közigazgatási beosztása majd Olaszország 1943 szeptemberi kapitulációjával változik újra jelentősen (212. térkép).
|
|
|
|
|
|
|