Magyarország, Románia, majd magát a semleges Törökország felé szerződéssel biztosító Bulgária után 1941. márc. 25-én Jugoszlávia is belép a háromhatalmi szövetségbe. A március 27-i belgrádi katonatiszti felkelés azonban a szerződést felmondva április 5-én barátsági szerződést köt a Szovjetunióval.
A szövetségesei közreműködését területi ígéretekkel - Olaszországnak Dalmácia, Magyarországnak a Bánát, Bulgáriának Macedónia - is biztosító Németország (a görögországi olasz vereségtől motivált) támadása német, olasz, magyar és bolgár csapatok részvételével április 6-án indul a birodalomból, az isztriai olasz területekről, Magyarországról, Romániából és Bulgáriából. A fő német erők április 10-én elfoglalják Zágrábot, 12-én Belgrádot, 15-én Szarajevót. Már április 7-én elesik a keletről is támadott Skopje, 9-én Nis. A Skopjénál egyesült támadók Monasztiren át érik el a görög határt. A jugoszláv hadsereg április 17-én kapitulál. Mintegy 350 ezer katona esik fogságba.
A Görögország elleni támadás keleten Szaloniki, középen Florina, nyugaton olasz részről az Észak-Epiruszban állást foglalt görög csapatok ellen indul meg. A kelet-macedóniai görög Metaxasz-vonal, majd a brit csapatok által az Olimposztól északra elfoglalt Aliakmón-vonal áttörése után az Epiruszba szorított görög hadsereg Janina április 20-i elestével megadja magát. Görögország április 24-én kapitulál. Az athéni támadást a brit erők a Thermopülai-Delphi vonalon hiába próbálják feltartóztatni: április 27-én elesik a főváros is. Összesen 200 ezer görög katona esik fogságba. Az április végén Krétára evakuált 60 ezres brit haderőt a németek a sziget május végi elfoglalásával űzik tovább. Angliát egy év alatt harmadszor verik ki a kontinensről.
210a) Albánia olasz megszállása, 1939
Zogu albán elnök (1925), majd király (1928) 1926. nov. 27-én "protektori", 1927. nov. 27-én szövetségi szerződést köt Olaszországgal, amely 1939. ápr. 7-én lerohanja szövetségesét. A négy ponton (Shengjin, Durrës, Szaszena-Vlora, S. Quaranta) partraszálló olasz csapatok április 11-én kijutnak a görög határra (Anglia április 13-án garantálja Görögország határait). A megszállt országot Olaszország április 12-én annektálja (formailag perszonálunió jön létre).
Olaszország 1940. okt. 28-án Dél-Albániából mintegy 200 ezer katonával Görögország ellen indul, de már november 8-án kénytelen visszavonulni, s a görög csapatok Észak-Epiruszt is elfoglalják (miközben Anglia november 11-12-én megsemmisíti a Tarantói-öbölben állomásozó földközi-tengeri olasz flottát). A megtámadott Görögország az 1939. ápr. 13-i garanciaszerződés értelmében segítségért fordul Angliához, amely 1941 februárjától Észak-Afrikából átdobott csapatokkal a balkáni front megnyitása mellett dönt.
|
|
|